· 

Jak dostać się na studia medyczne w Austrii? 5 kroków rekrutacji

1. Uwierz w siebie i spróbuj iść pod prąd

Mam wrażenie, że niewiele osób próbuje rekrutować się na studia medyczne za granicą, mimo, że jest to ich wielkim marzeniem. Myślę, że głównym powodem jest przekonanie, które i  mnie utwierdzało na samym początku drogi. |Skoro ciężko dostać się na medycynę w Polsce, to sto razy gorzej jest dostać miejsca gdziekolwiek za granicą|. Błąd. Głównym wrogiem w rekrutacji na studia do innego kraju jest brak informacji i opinii. Na tym etapie poddaje się wiele osób. Przeszkodą nie jest za to niewykonywalność całej procedury i zdanie testu wstępnego. Ja do matury w Polsce, tak by się dostać na studia podchodziłam 2 razy, biologię męczyłam 3 razy. Test wstępny na studia medyczne w Wiedniu zdałam za pierwszym razem. Przypadek? Uważam, że wiele osób takich jak ja, może z dużą fantazją i analizowaniem wszystkiego na odwrót niż reszta, ma problem z polską maturą. Trzeba się doskonale wbić w klucz. W Austrii egzaminy są na zasadzie zamkniętych testów, na które o niebo lepiej się uczy i zdaje się je z lepszym wynikiem.

 

2. Rejestracja

Należy zarejestrować się online i wybrać tylko jedną uczelnię w Austrii do której chcemy aplikować. Trzeba też wnieść opłatę rekrutacyjną- około 100 euro. To wszystko obywa się bez żadnych certyfikatów, świadectw itd. Czas rekrutacji to 1-30 marzec każdego roku.

 

3. Przygotowanie do testu

Wątek zasługujący na osobny wpis. Pokrótce: należy zapisać się do wszystkich możliwych grup osób przystępujących do testu na facebooku. Dzięki temu można dowiedzieć się więcej o wymaganych materiałach przygotowujących, a także bezpośrednio kupić je od innych uczestników grupy. Systematyczność i rozwiązywanie przykładowych testów z zegarkiem w ręku wskazana. 

 

4. Podejście do testu

Zazwyczaj egzamin jest w pierwszym tygodniu lipca. Na ten czas warto wynając sobie jakieś mieszkanko  i przyjechać do Austrii już minimum dzień wcześniej, by wyspanym i wypoczętym móc ruszyć dnia następnego do boju - a po teście wybrać się na Prater, by odreagować całe tygodnie nauki : ).

 

5. Wyniki

Około miesiąc potrwa sprawdzenie testów i z początkiem sierpnia dostaje się maila, z informacją, że wyniki są już dostępne. Wystarczy po numerze kandydata wyszukać swój "Ergebnis".

 

6. Składanie dokumentów, dowód znajomości języka

Od około połowy sierpnia zaczyna się cała procedura składania dokumentów. W naszym przypadku, obcokrajowców, są to przetłumaczone na język niemiecki ( język angielski też chyba był dopuszczalny ): świadectwo z klasy maturalnej, świadectwo dojrzałości. Dodatkowo będzie potrzebny certyfikat językowy z niemieckiego na poziomie C1  ( w Wiedniu był też uznawalny poziom B2 - np. Test DaF, jednak oceny końcowe na dyplomie musiały być bardzo dobre). Jeśli nie masz certyfikatu, a dobrze uczyłeś się niemieckiego w szkole, to jest dobra wiadomość. Mianowicie wystarczającym dowodem znajomości języka w Wiedniu, oprócz dyplomu znajomości języka na poziomie C1, jest okazanie oceny 5 wzwyż z niemieckiego w ostatniej klasie w szkole. To uratowało moje miejsce na studiach. W Graz isnieje obok okazania certyfikatu, drugie rozwiązanie w postaci uczęszczania na kurs językowy, organizowany przez uczelnię, który jest zakończony testem na poziomie C1. A zatem brak certyfikatu nie skreśla Waszych szans. Dodatkowo jeśli ktoś miał w liceum łacinę, to należy okazać dowód nauki tego języka. Przypuszczam, że to już i tak będzie zawarte na świadectwie. Jeśli ktoś nie miał łaciny, będzie musiał ją nadrobić. Luzik, przedmiot trwa 1 semestr i kończy się bardzo przyjemnym testem podsumowującym.

 

Droga lekko skomplikowana, trochę w nieznane, zabierająca może rok z życia, ale

WARTO, WARTO I JESZCZE RAZ WARTO!