· 

Savoir vivre w U-Bahn?

Kiedy pierwszy raz wsiadałam w londyńskie metro, czułam, że przerasta to moje wyobrażenia. Jak kurka podążałam za moją przyjaciółką, nie wiedząc co się dzieje. Dzisiaj nie wyobrażam sobie dnia, czy dojazdu do celu, bez tego środka transportu. Stacja metra znajduje się jedynie 3 minuty drogi od naszego mieszkania, biegiem schodami w dół i za najpóźniej 4 minuty nadjedża metro. Nie potrafiłabym funkcjonować bez U-Bahnu.

 

 

Savoir vivre w metrze

 

 

JAK STAĆ NA RUCHOMYCH SCHODACH.

Największym znakiem rozpoznającym czy ktoś dłużej mieszka w Wiedniu, czy dopiero świeżo przybył to ustawianie się na ruchomych schodach. Mianowicie w Wiedniu na ruchomych schodach staje się po prawej stronie, a po lewej przepuszcza wszystkich spóźnialskich i biegnących na kolejne metro. I strasznie fajnie, że większość osób tego przestrzega, bo i ja jestem tą wiecznie uprawiającą sprinty na stacjach i nieraz życie uratowało mi nadrobienie czasu na schodach.

 

PRZEPRASZAM, CHCĘ WYSIĄŚĆ.

Jeśli ktoś wysiada z metra, to miło jest przeprosić wszystkie osoby, które stoją na drodze. A nie czekać w nieskończoność aż wszyscy domyślą się, że ktoś chce wysiąść. I tak raz zdarzyło mi się, że z tyłu zamiast usłyszeć przepraszam, dostałam kuksańca, który prawie, że zakłócił moje poczucie równowagi i powalił z nóg. Na odchodne miałam dodatkowo okazję być obrażoną słownie, jaka to jestem niedomyślna i zbędna na drodze.

 

SZYBKIE WSIADANIE, TO SZYBSZY ODJAZD.

Co strasznie mnie drażni to powolne wsiadanie do metra. Przedłuża to odjazd, a dodatkowo nie raz zdarza się, że kierowca metra nie chce już dłużej czekać i nie wszyscy pasażerowie zdążą wsiąść. Ja za każdym razem stresuję się kiedy muszę wsiąść za żółwiami do środka. Lepiej więc wsiadać szybko i zdecydowanie i od razu po tym przesunąć się o krok, by kolejne osoby nie miały problemu z brakiem miejsca.

 

 

 

Jak jeździć metrem?  

W Wiedniu jest obecnie 5 linii metra, w budowie znajduje się szóste. Każda linia oznaczona jest dodatkowo kolorem i kiedy trzeba się przesiąść z jednej na drugą linię, wystarczy podążać za wskazówkami, które  wywieszone są w taki sposób, że nie w sposób jest je przeoczyć. Doprowadzą nas do konkretnego metra i są oznaczone kolorem, numerem danej linii lub obydwoma oznaczeniami. Na końcu przebytej drogi do konkretnej linii metra znajduje się rozdroże, gdzie dodatkowo musimy zdecydować nie tylko o numerze metra, ale także o kierunku, w którym będziemy jechać. Kierunek standardowo określa ostatni przystanek metra i zazwyczaj obok stoją wszystkie inne pośrednie przystanki, gdzie będzie się zatrzymywało metro. Dodatkowo często wywieszone są mapy linii metra. Pojazd zatrzymuje się na każdej stacji, nie ma zatem potrzeby stresować się już kilka minut wcześniej zbliżającym się celem i wysiadką. 

 

Bilety

Bilet jednorazowy w Wiedniu na metro kosztuje 2,20 euro. Można się przesiadać jadąc w jednym kierunku. Niestety bilet nie obowiązuje na przesiadkę poza metro- tramwaj, czy autobus. 24-godzinny bilet jest w cenie 8 euro i liczy się od momentu skasowania

Tygodniowy bilet obowiązuje zawsze od poniedziałku do poniedziałku. Kosztuje 17 euro. Miesięczny bilet z kolei to koszt 51 euro, obowiązuje od pierwszego dnia miesiąca do końca drugiego dnia następnego miesiąca.

 

Bilety dla studentów

 

Jeśli ktoś jest studentem może zakupić sobie kartę semestralną- 150 euro, bądź też, jeśli jest się na stale zameldowanym w Wiedniu cena zmniejsza się o połowę. Wtedy za semestr zapłacimy jedyne 75 euro! Semestr trwa od 1 września do 31 stycznia lub od 1 lutego do 31 czerwca. I uważam, że ta ostatnia opcja jest najlepsza. Warto zameldować się w Wiedniu na stałe.

 

I nie tylko ze względu na bilet : )