· 

Komunikacja miejska w Wiedniu. Jak dojechać na lotnisko Schwechat?

Wiedeń oferuje przeróżne środki transportu. Komunikacja miejsca w Wiedniu nie należy do tanich, ale jest za to niezawodna i punktualna. Ten wpis przyda się każdemu, kto wybiera się do Wiednia na długi weekend majowy, a także tym, którzy świeżo przybyli do Wiednia i planują zostać tu na trochę dłużej.

 

 

GDZIE KUPIĆ BILET

Na każdej stacji metra, online, lub w kiosku tzw. trafik tabak.

 

 

GDZIE SKASOWAĆ BILET

W autobusie i tramwaju sprawa jest prosta- po wejściu do środka. Jadąc metrem lub S-Bahnem bilet kasuje się przy wejściu przez bramki. Kasowniki są czasem niezauważalne i przez to można łatwo zapomnieć skasować bilet. Od czasu do czasu zdarzają się kontrole biletów. Kontrolerzy czekają wtedy po wyjściu z metra lub w środku w S-Bahnie. Kary za brak biletu są tutaj bardzo wysokie (około 100 euro).

 

 

CENY

Ceny biletów jednorazowych to 2,40 eur i 1,20 za ulgowy ( tylko dzieci 6- 15 lat). Bilet jednorazy upoważnia do przesiadki, ale w tym samym kierunku i bez przerywania podróży.

 

Dzieci poniżej 15 lat jeżdżą za darmo w niedziele, święta, ferie zimowe i wakacje- ale muszą mieć przy sobie legitymację uczniowską. 

 

Bilet 24h kosztuje 8 euro, 48h - 14,10 euro, a 72h- 17,10 euro. Bilet tygodniowy kosztuje 17,10 euro, miesięczny 51,00, a taryfa na rok 365 euro.  

 

Wszystkie aktualne ceny biletów można sprawdzić tutaj:

https://www.wienerlinien.at/eportal3/ep/channelView.do/pageTypeId/66526/channelId/-46648

 

 

METRO- U-BAHN

Kto ma kogoś znajomego w Austrii, ten na pewno słyszał od niego to słowo. U- Bahn! Uwielbiam U-Bahn! Pierwszą rzeczą na którą zwracałam uwagę przy szukaniu mieszkania było to, czy metro znajduje się w pobliżu.

 

Wiedeńskie metro posiada 5 linii oznaczonych numerami i kolorami U1- czerwona , U2- fioletowa , U3 pomarańczowa, U4 zielona, U6 brązowa. Przystanki metra są gęsto rozmieszczone i można dzięki temu dojechać do każdego miejsca i zabytku (doceniłam to po wizycie w Singapurze, gdzie metro działa na najwyższym poziomie, ale trochę trzeba się nabiegać, by znaleźć najbliższą stację metra).

 

 

TRAMWAJ- STRAßENBAHN

Ceny biletów obowiązują takie jak powyżej. Wszystko należy do Wiener Liener i działa na takich samych zasadach. Niestety nie ma automatów na przystankach, ani nie słyszałam o opcji kupienia biletu u kierowcy- ale może się mylę?

 

TIP- Bardzo polecam wsiąść na stacji Schottentor w linię D w kierunku Alfred Adler Straße lub w 71 w kierunku Zentralfriedhof 3. Tor. Można dzięki temu podziwiać sporą część centrum miasta i zahaczyć o kilka ważnych zabytków. Ostateczna wysiadka: Schwarzenbergplatz. No, chyba, że chce się od razu zobaczyć Zamek Belweder, to wystarczy linią D podjechać trzy przystanki dalej i wysiąść na Schloß Belvedere.

 

 

AUTOBUS

Wygodna jazda. Zasady są te same jak i w przypadku tramwaju.

 

 

KOLEJKA MIEJSKA- S-BAHN

Wygląda jak pociąg. Przystanki, a raczej mini dworce są umieszczone rzadziej niż stacje metra. Jeżdżą też w większych odstępach czasowych ( średnio co 30 minut), więc jazda powinna być zaplanowana tuż przed wyjściem. Za to są bardzo szybkie. Działają też na tych samych zasadach jak i reszta komunikacji. Jedyną różnicą jest, że wyjeżdząją często ostatecznie pod koniec trasy trochę poza Wiedeń- inny Bundesland- Niederösterreich i trzeba uważać przy kupnie biletu.

 

 

BILET NA S-BAHN, JAK DOJECHAĆ S-BAHNEM NA LOTNISKO

Jeśli jedziecie dalej niż Wiedeń, np. na lotnisko, trzeba kupić oprócz biletu w obrębie Wiednia, bilet dodatkowy ( ab Kernzone Wien). Obowiązuje on od granicy Wiednia do tego punktu poza Wiedniem i kosztuje 1,80 euro. Można go kupić w automacie metro. Jeśli nie posiadacie biletu w obrębie Wiednia, a wysiadacie poza miastem- trzeba kupić bilet pełniejszy ( mit Kernzone Wien), czyli w obrębie Wiednia i ten kawałek poza Wiedniem. Kosztuje on wtedy około 4 euro- np. na lotnisko 4,20 euro. Na automacie biletowym wystarczy wyszukać opcję bilet VOR, a później kliknąć na cel podróży. Jeśli podróżujecie Schnellbahnem tylko w obrębie Wiednia, a macie już np. bilet miesięczny, nie trzeba dokupować żadnych dodatkowych biletów. Jednak warto o tym pamiętać udająć się na lotnisko, które leży w miejscowości Schwechat- poza Wiedniem. Bardzo często spotykam się z turystami w Wiedniu, którzy mają nieprawidłowo kupiony bilet- np. tylko ten dodatkowy, mimo, że nie posiadają biletu w Wiedniu. Kontrolerzy niestety nieubłagalnie ściagają kary z każdego, kto kupił niewłaściwy bilet.

 

 

JAK WYZNACZYĆ TRASĘ?

Na tej stronie znajdziecie odpowiedzi na wszystkie pytania.

Odpowiednik naszego "jakdojade": https://www.wienerlinien.at/eportal3/

 

 

No to w drogę!

 

Write a comment

Comments: 0