· 

Jakie przygotować się do MedAt- testu wstępnego na medycynę?

Bardzo wielu z Was pisze do mnie z zapytaniem jak przygotować się do testu wstępnego. Z tego powodu powstanie wpis, w którym opiszę najważniejsze materiały i wskazówki pomagające rozpocząć etap nauki.

 

Na sam początek polecam skrypty napisane przez tzw. ÖH, czyli  jakby samorząd studencki. Zasiada tam wiele osób, które same kiedyś pisały  MedAt- Aufnahmetest. Dzięki temu skrypty są bardzo konkretne i napisane prostym językiem, a zarazem są poddane końcowej kontroli przez jednego z profesorów na uczelni, przez co nie musicie się martwić o jakieś błędy informacyjne.

 

Podaję link :

https://medat.oehmedwien.at/skripten/

 

Ten pierwszy etap dla wielu osób będzie wiązał się z mozolną pracą i śledzeniem słownika językowego. Zapewniam, że to nie potrwa długo i warto przemęczyć ten okres. Później fachowe słownictwo tylko się powtarza i słownik można odłożyć w zapomnienie.

Jednocześnie warto od razu kupić sobie książkę z ćwiczeniami Med Breaker. Każdego roku jest nowe wydanie, ja nie miałam najnowszego kiedy przygotowywałam się do testu, ale też nie polecam kupować bardzo przestarzałych wersji. Z tej samej edycji jest także BMS Breaker. To pierwsze opisuje jak rozwiązywać zadania kognitywne i ma całe mnóstwo ćwiczeń, które były praktycznie jedynymi , które mi pomogły w przygotowaniach. Druga książka - BMS Breaker to znowu ćwiczenia odnośnie części teoretycznej - matematyka, fizyka, chemia i biologia. Wraz z rozwiązywaniem ćwiczeń z części kognitywnej dobrze jest mieć zegarek w ręku i uczyć się rozwiązywać zadania pod ciśnienieniem czasu. 

 

W późniejszym etapie nauki warto przeczytać/nauczyć się najważniejszych rzeczy z następujących książek.

 

Biologie Linder ( Gesamtband)

Physik für Dummies

Chemie für Dummies,

Basiswissen Physik Duden

Basiswissen Chemie Duden

Soziales Entscheiden z wydawnictwa Toka Student.

 

Istnieją też skrypty stworzone przez instytucje organizujące kursy, np. T-Med. Ich materiały uważam za całkiem dobre i też polecam. Drugim rozszerzeniem skryptowym są tzw. IFS Skripten. Uważam, że są napisane trudnym językiem i niestety nie miałam czasu, żeby je analizować, ale jeśli ktoś wyrobi się z materiałem wcześniej, to polecam pod koniec nauki tam też zajrzeć.

 

Nie mogę udzielić żadnych porad na temat kursów, bo sama na żaden nie uczęszczałam. Jednak uważam, że jeśli ktoś jest już w Austrii i ma trochę zapasu czasowego, a  sam nie wie od czego zacząć to warto. Minusem tych kursów jest ich cena. Ja postanowiłam zainwestować fundusze w książki, ale nie jestem też osobą, która umie się skoncentrować i uczyć z większą ilością osób, stąd moja decyzja.

 

I jeszcze raz polecam grupy na facebooku i to już na sam początek przygody z nauką. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę na facebooku hasła jak :

 

MedAT - Optimale Vorbereitung

Aufnahmeprüfung Medizin – MedAT in Wien, Graz, Linz und Innsbruck

MedAT - Marktplatz für Bücher, Skripten und Unterlagen

 

Trzymam za Was mocno kciuki. My Polacy jesteśmy zdolniachy! 

Ps. Czy Wy też uwielbiacie uprzyjemnić sobie naukę? ; )