· 

Klinisch Praktisches Jahr - roczne praktyki

Nadchodzi półmetek moich rocznych praktyk, tzw. Klinisch-Praktisches Jahr i z tej racji powstanie wpis.

 

1. Co to jest KPJ?

Klinisch-Praktisches Jahr to okres 12 miesięcy, szósty rok medycyny w Austrii, w którym jeszcze jako student, zalicza się coś na podobiznę stażu lekarskiego.

 

2. Podział KPJ

  • 4 miesiące na oddziale chorób wewnętrznych,
  • 4 miesiące na chirurgii,
  • 4 miesiące na wybranym jednym oddziale, lub po 2 miesiące na dwóch, dowolnie wybranych oddziałach.

 

3. Obowiązki

Bez względu na oddział można powiedzieć, że większość studentów w Austrii robi następujące rzeczy:

  • pobieranie krwi,
  • przyjmowanie pacjentów- badanie przedmiotowe i podmiotowe,
  • rejestrowanie badań dla pacjentów,
  • pisanie wypisów z szpitala,
  • pisanie recept i skierowań.

 

Do tego dochodzą inne rzeczy, które są już bardzo różne w zależności od oddziału, czy teamu.

 

4. Ile godzin tygodniowo trwają praktyki?

Praktyki muszą trwać 30-35 godzin tygodniowo i nie powinna wynosić ani więcej, ani mniej. Jeśli tak jest ze strony któregoś szpitala, może to stanowić problem dla dziekanatu i jest to czasem nawet powodem do niezaliczenia tej części praktyk.

 

5. Czy otrzymuje się wynagrodzenie na KPJ?

Tak, ale nie jest to zawrotna suma. W Wiedniu miesięczna wypłata to około 500 euro netto. Wielu studentów jeździ do Szwajcarii, gdzie wypłata w ramach KPJ jest wyższa. Wielu studentów z kolei bierze rok przerwy. 500 euro nie jest wystarczające żeby się utrzymać w np. Wiedniu, a godziny pracy nie pozwalają na wzięcie dodatkowej pracy, no chyba, że takiej na niewielką liczbę godzin. Wielu studentów jednak w międzyczasie kończy pracę dyplomową i nie jest w stanie dodatkowo pracować, bo grafik jest naprawdę napięty.

 

4. Nie tylko będąc studentem medycyny w Austrii można zrobić KPJ

Wielu studentów z Polski przyjeżdża na ten okres do Austrii i zalicza go sobie w ramach szóstego roku medycyny. Uważam, że jest to świetny start, ponieważ KPJ jest zazwyczaj dobrze zorganizowane, zna się swojego mentora, oraz dostaje się wprowadzenie na oddział do obowiązków.

Obowiązki wyglądają podobnie do tych z stażu w Polsce, jednak w Austrii jest się jeszcze studentem, dlatego nie jestem pewna, czy można zaliczyć KPJ jako staż. Dajcie znać, jeśli ktoś w ten sposób zaliczył sobie ten okres. Posłuży to być może dla wielu przyszłych pokoleń.

 

5. Rekrutacja do KPJ odbywa się bezpośrednio na oddziałach.

Wystarczy napisać maila z następującymi załącznikami:

- Lebenslauf

- Motivationsschreiben.

Niektóre szpitale w Wiedniu są w tzw. zrzeszeniach np. w Vinzenz Gruppe i rekrutacja tam następuje poprzez tę agencję.

Należy też pamiętać, że jeśli chodzi o miejsca w Wiedniu to sprawa wygląda dosyć ciężko, dlatego warto rekrutować się już rok wcześniej.

 

6. Książka praktyk - Logbuch

Każdy student musi przez cały okres 12 miesięcy prowadzić Logbuch, tj. gruby segregator z bardzo licznymi zadaniami. Należy dołączyć do tej książki praktyk określoną liczbę wypisów, recept, skierowań i innych wymyślnych rzeczy. Prowadzenie tego zajmuje sporo czasu i nie warto zrzucać całości na koniec. 

 

7. Co po KPJ?

Po 12 miesiącach czeka Return Week. To tydzień, kiedy trzeba codziennie chodzić na uczelnię (po raz ostatni w życiu) i zaliczać różnego typu rzeczy. Każdy z opiekunów studentów robi to w inny sposób, ale z reguły jest się pytanym do wybranych tematów z własnej książki praktyk. Także ta książka, czyli Logbuch jest sprawdzana, czy została kompletnie i prawidłowo wypełniona. Jeśli czegoś zabraknie, trzeba przyjść w kolejnym terminie - czyli około 2 miesiące później. A potem jest się już lekarzem- do dwóch tygodni po pozytywnie zakończonym Return Week.

 

No to trzymajcie kciuki, bo pozostała jeszcze połowa, którą jest mi dane robić mi w Krakowie ! <3

Write a comment

Comments: 0