· 

10 praktycznych informacji medycznych

Na studiach najbardziej lubiłam seminaria o rzeczach praktycznych, które można było od razu zastosować w życiu codziennym. Dzielę się tutaj mniej i bardziej oczywistami informacjami, które zawsze warto pamiętać.

 

1. Żelaza nie bierzemy popijając mlekiem.

Obniża to wchłanienie się żelaza, które i tak z natury jest ciężko przyswajalne.

 

2. Nie zbija się gorączki, która wynosi do 38,5 st. 

Gorączka to mechanizm, który pomaga zwalczać chorobę. Dopiero, kiedy jest ona naprawdę wysoka może wywołać negatywne zmiany nie na same patogeny, ale na organizm i  wtedy powinna być obniżana.

 

3. Leki przeciwbólowe z grupy NLPZ- paracetamol, aspiryna, ibuprofen, jeśli są brane przez dłuższy czas powinny być brane wraz z inhibitorami pompy protonowej.

Grupa tych leków przeciwbólowych hamuje wydzielanie obronnego ślużu w żołądku. Nie ma wtedy bariery ochronnej i kwasy solne mogą dosłownie strawić własną tkankę- żołądek. Inhibitory pompy protonowej obniżają PH w żołądku neutralizując działanie kwasu żołądkowego i tym samym chronią ich ściany przed strawieniem.

 

4. Nadal jest sens szczepić się na HPV- wirusa brodawczaka ludzkiego. 

Szczepionka jest najbardziej skuteczna wtedy, kiedy jeszcze nie doszło do pierwszych kontaktów seksualnych. Jednak także w starszym wieku istnieje szansa, że nie nosi się wirusa HPV, a do zarażenia ewentualnie może jeszcze dojść. Warto się przed tym uchronić i uniknąć ryzyka nowotworu szyjki macicy.

 

5. Także chłopcy powinni być szczepieni.

Wiecznie mówi się o szczepionce dla dziewczynek lub kobiet. Jednak także u mężczyzn może dojść do nowotworu odbytu, prącia i gardła w wyniku zarażenia wirusem HPV.

 

6. Jedną z najczęstszych przyczyn omdleń jest spadek poziomu glukozy.

Warto zawsze mieć przy sobie cukierka i uratować siebie, a także innych, jeśli przed oczami pojawiają się mroczki.

 

7. Większość przeziębień jest spododowana wirusem.

Ja zawsze drażnię się trochę z lekarzami, by nie przepisywali na każdą chorobę antybiotyku. W większości przypadków przeziębienia są spowodowane wirusem i antybiotyk jest zbędny. Dodatkowo częste branie antybiotyków powoduje wykształcenie odporności i jeśli faktycznie kiedyś dojdzie do infekcji bakteryjnej, będzie ją trudniej wyleczyć.

 

8. Nie można dawać aspiryny dzieciom!

Aspiryna u dzieci może powodować zespół Reya- bardzo rzadka, ale niebezpieczna choroba, w której dochodzi do często nieodwracalnych zmian w wątrobie i mózgu. Dzieciom dajemy ibuprofen lub paracetamol.

 

9. Rutinoscorbin nie pomaga w czasie choroby.

Zawarta w rutinoscorbinie witamina C jest na za niskim poziomie, by wywołać pozytywne zmiany. Dodatkowo witaminą C trzeba się bronić przed infekcją, profilaktycznie.

 

10. Antybiotyki obniżają skuteczność leków antykoncepcyjnych.

Obydwa leki wchodzą w reakcję, co skutkuje obniżoną skutecznością antykoncepcji. Warto o tym pamiętać.

 

Write a comment

Comments: 0