· 

Wiedeń - najlepsze miasto do życia?

Już po raz kolejny Wiedeń wygrał w rankingu jako najlepsze miasto do życia na świecie. W wyścigu miast były brane pod uwagę różne czynniki. Nie chcę mówić o nich gazetowo. Powiem jak ja to widzę.

 

1. Woda

Można pić wodę z kranu. Ba, smakuje ona przepysznie! Dodatkowo jest zimna, więc nie trzeba zaprawiać jej lodem żeby orzeźwiła. Muszę dodać, że jak dla mnie w temat wody wchodzi także Dunaj i małe jeziora wiedeńskie. Jakość wody pozwala w nich pływać, a na powierzchni nie ma dziwnych zielonych mazi, jak to czasem bywa. Ogółem bardzo przyjemnie jest zanurzyć się w Dunaju. A do tego tyle jest miejsc gdzie można za darmo wskoczyć do rzeki!

 

2. Infrastruktura

Autostrady zaczynają się już w Wiedniu i można dzięki temu w obrębie miasta szybko się poruszać. A do tego niezliczona ilość ścieżek rowerowych! 

 

3. System zdrowia

Jest ok, ale kolejki do lekarzy i tak są, a w szpitalnym oddziale ratunkowym można spotkać się z bardzo nieprzyjemnym potraktowaniem. Według mnie podobnie jak w Polsce. Płacisz prywatnie to masz, nie płacisz to ryzykujesz 50/ 50, że leczenie i traktowanie nie będzie jak powinne. Smutne, ale prawdziwe.

 

4. Wykształcenie

Na wiele kierunków biorą wszystkich chętnych, a dopiero później wraz z egzaminami semestralnymi robią przesiew, kto zostaje, a kto nie. Według mnie lepszy system niż matura, ach, matura. 

 

5. Kultura

Na wiedeńskim rynku kulturowym dzieje się bardzo dużo. Co chwila to nowe plakaty z musicalami i spektaklami. Trasy koncertowe największych gwiazd, też często jak już biegną przez Europę, to właśnie przez Wiedeń.

 

6. Socjalna i polityczna stabilizacja

Można ogółem powiedzieć, że ogółem Austria to bardzo biurokratyczny kraj i dzięki temu nie ma zagrożeń, że ktoś coś wygra poprzez łapówkę. Daje to poczucie sporego bezpieczeństwa.

 

7. Poczucie bezpieczeństwa

Ja czuję się bardzo bezpiecznie w Wiedniu. Jednak czuję się też bezpiecznie w Krakowie, Pradze czy Budapeszcie. Nie wiem czy Wiedeń się wyróżnia.

 

8. Dobre możliwości mieszkaniowe

Wiedeńczycy i tak ciągle się uskarżają jak drogie jest wynajmowanie mieszkania w Wiedniu. Dla mnie to przesadzanie. Ceny mieszkań tylko trochę przewyższają np. krakowskie.  Biorąc pod uwagę zarobki, można śmiało powiedzieć, że mieszkania są niedrogie.

 

 

Wiedeń jest naprawdę świetnym miastem do życia. Wysoki poziom życia, niedaleko do Polski, zawsze o kilka stopni cieplej niż u nas, a do tego daje tak wiele możliwości!

Jednak Wiedeń wygrał też niechlubny konkurs, bo zajął drugie miejsce w rankingu najmniej przyjaznych miast na świecie. Zaraz przed nim, na pierwszym miejscu pojawił się Paryż, który zarazem jest jednocześnie uplasowany bardzo wysoko w rankingu najlepszych miast do życia. Czyżby miała miejsce zależność, im większy kommfort życia, tym ludzie mniej przyjaźni? Czasem życzyłabym sobie, żeby Wiedeń sobie poluzował i był trochę bardziej ' patologiczny '. Chyba lepiej, my zagraniczny, byśmy się w tym odnaleźli.

 

 

 

 

 

 

 

Write a comment

Comments: 0